MERCEDES'İN MOTORUNU TÜRK SUPAPI ÇALIŞTIRACAK...
Türkiye'de motor supapı üretimi yapan Supsan, Porsche, Ferrari ve BMW'den sonra Mercedes'i de müşteri portföyüne kattı. Bugüne kadar dünyaca    ünlü birçok otomobil firması için supap üreten Supsan, Mercedes ekibi tarafından yürütülen denetimlerden de tam not alarak, şirketlerin tedarikçisi    olmaya hak kazandı. Yılda ortalama 10 milyon adet supap üretim kapasitesine sahip olan Supsan'ın, ilk siparişleri önümüzdeki aylarda teslim edeceği belirtildi.
Zaman(8),Sözcü(10),Star(9),Vatan(8),Yeni Şafak(6),

TÜRKİYE'YE ÖZEL YETİ GELDİ...
Ülkemiz pazarının en çok tercih edilen dizel motor otomatik şanzıman kombinasyonuna Skoda da kayıtsız kalmayıp Türkiye için özel versiyon üretti. Skoda'nın 4 yıl önce satışa sunduğu ilk SUV modeli Yeti, kapsamlı bir yenilemenin ardından dizel motor otomatik şanzıman seçeneğiyle bayilerdeki    yerini aldı. "Skoda markasının Türkiye'den beklentileri çok yüksek. Bu nedenle Türk tüketicisinin beğenilerine uygun çözümler geliştirdi." diye konuşan Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Tolga Senyücel, "1.6 litre (105 beygir) dizel motor 900 TL'den başlıyor. 105 beygirlik dizel motor ve DSG otomatik şanzımanlı Yeti, Türkiye pazarına uygun olarak geliştirildi." açıklaması yaptı.
Zaman(10),Hürriyet(10),Haber Türk(12),Milliyet(12),Star(9),Vatan(8),Bugün(1),Akşam(8),Yeni Şafak(7),Güneş(15),Taraf(6),Cumhuriyet(9),Yeni Akit(5),Radikal    Otomotiv(10),

VE YENİ NESİL QASHQAI PİYASADA...
Japon üretici Nissan'in Avrupa'da ve Türkiye'de en çok satan modeli olan Qashqai, tamamen yeniden yaratılan ikinci nesliyle Türkiye'de satışa sunuldu. İlk etapta 1.2 lt Turbo (115 HP) benzinimin yanı sıra manuel şanzımanlı 1.5 lt (110 HP) ve 1.6 lt (115 HP) dizel motor seçenekleriyle satışa sunulan yeni Qashqai, 67 bin 900 TL'den başlayan fiyatlara sahip.
Zaman(10),Hürriyet(12),Haber Türk(13),Milliyet(12),Vatan(8),Akşam(9),Taraf(6),Yurt Gazetesi(6),Cumhuriyet(10),Radikal Otomotiv(1),Ortadoğu(5),Hürses(3),

KOÇ HOLDİNG’İN 2013 GELİRİ 66 MİLYAR TL’Yİ AŞTI...
2013’te Koç Topluluğu’nun büyüme odaklı büyük çaplı yatırımlarına devam ettiğini vurgulayan Turgay Durak şunları söyledi: “2013’te toplam 6.4 milyar TL rekor kombine yatırım yaptık. Topluluk olarak tarihimizin en büyük organik yatırım döneminden geçiyoruz. Ford Otosan’da  2014’ün ilk yarısında Yeni Transit ile yeni hafif ticari araç Courier pazara sunulacak. Tofaş’ın 2015’in son aylarında üretimi planlanan ve 520 milyon dolar yatırım öngörülen yeni otomobil projesi kapsamında çalışmalar, 2014’te hız kazanacak.”
Posta(9),Hürriyet(12),Türkiye(7),Dünya(11),

TÜRKLER DİZELDE, AVRUPALI BENZİNLİDE ISRARCI...
Türkiye, 2013'te toplam 8,9 milyar dolarlık ithalata karşılık, 6,8 miyar dolar tutarında otomobil ihraç etti. İthalatın hem miktar hem de tutar olarak yüzde 60'ını dizel, yüzde 40'ını benzinli otomobiller oluşturdu. İhraç edilen otomobillerde ise tam tersi bir tablo ortaya çaktı. Ağırlıklı olarak Avrupa'ya ihracat yapan Türkiye'nin sattığı 10 araçtan 6'sının, benzinli motora sahip olduğu görüldü.
Posta(7),Takvim Gazetesi(8),Bugün(9),Yeni Şafak(7),Cumhuriyet(10),Yeni Akit(18),

MACAN MASLAK’TA GÖRÜCÜYE ÇIKTI...
Doğuş Center'da hizmete giren Doğuş Oto Porsche Showroom'u, iç mekân ve kapasite olarak Orta ve Doğu Avrupa'nın en büyük Porsche    Merkezleri'nden biri. 1400 metrekare satış ve 750 metrekare servis alanıyla 14 Porsche aracın aynı anda sergilenebildiği Showroom, 10 milyon TL yatırım ile açıldı. Açılış için düzenlenen basın toplantısında aynı zamanda Porsche'nin yeni kompakt SUV modeli Maçan, Türkiye'de ilk kez görücüye çıktı.
Hürriyet(13),Sözcü(9),Milliyet(9),Bugün(1),Yeni Asya(10),Cumhuriyet(11),

ELLER SERBEST...
Tasarladığı birbirinden ilginç konseptlerle otomotiv dünyasının dikkatini çeken İsviçre merkezli tasarım grubu Rinspeed, 2014 Cenevre fuarı için hazırladığı yeni tasarımıyla 'otonom' alanını bir ileri safhaya taşıdı. Otomotiv ve teknoloji devleri araçların sürücüsüz götürecek teknolojilere odaklanırken, Rinspeed, kontrolün bilgisayara geçmesiyle sürücülerin araç içinde kazanacağı zamanı en verimli şekilde değerlendirmelerini sağlayacak kabin tasarımlarıyla bu devrimin sunduklarına yeni bir soluk getiriyor.
Hürriyet(12),Star(8),

OTODAKİ DARALMAYA RAĞMEN BİZ BÜYÜRÜZ...
Castrol Türkiye ve Hazar Bölgesi Müdürü Kerim Kermen ise söz verdikleri  gibi Castrol'ün Türkiye'deki varlığının 60'ıncı yıldönümünü kutladıkları 2013    yılında bütün yeniliklerini yapıp, pazara sunduklarını belirterek, "2013 yılında Castrol Türkiye olarak Otomotiv ve motor yağları pazar lideri olma    başarımızı 2014 yılında da sürdürmeyi kararlılıkla hedefliyoruz. Bu yıl otomotiv pazarı kur ve ÖTV artışına bağlı olarak daralsa da biz toplam araç    parkına göre bakarak yüzde 2-3 büyüme öngörüyoruz. Ama 2013'teki yüzde 18'lik büyümeye göre büyümede düşüş var." dedi.
Hürriyet(10),

UFUK SANDIK...
Toplam 630 milyon dolarlık yatırımla yenilenen Gölcüklü Ford Transit, Türk otomotiv sanayine yeni ülkeler ekledi. Ayrıca, yan sanayii firmalarına da ABD kapısını açtı. Ford Otosan'la birlikte yan sanayi firmaları da ABD'de üretilecek Transit için parça ihraç edecek. Küresel pazarlar için üretilen yeni Transit, Afrika ve Güney Amerika ülkelerinin aralarında bulunduğu 23 pazara ilk kez ihraç edilmeye başlanacak. Böylece Transit'in ihraç edildiği ülke sayısı 106'ya çıkacak.
Sabah(11),

AVRUPA'DA OTOMOBİL SATIŞI YÜZDE 5.2 ARTTI...
Avrupa otomobil pazarı bu yılın ocak ayında yüzde 5.2 arttı ve toplam pazar 967 bin 778 adet seviyesinde gerçekleşti. Otomotiv  Distribütörleri Derneği (ODD) açıklamasına göre, AB (28) ve EFTA ülkeleri toplamına göre otomobil pazarı 2014 yılı Ocak ayında 2013 yılının aynı ayına kıyasla yüzde 5.2 arttı.
Sözcü(7),Haber Türk(13),Dünya(10),Milli Gazete(5),Ortadoğu(5),Hürses(1),

YURT DIŞINDAN VERGİSİZ OTOMOBİL GETİRMEK HAYAL...
Türkiye otomobillere uygulanan vergi yükünde dünya birincisi. Böyle olunca da vatandaş, Türkiye'deki fiyatının yansından bile az olduğu için yurt dışından otomobil getirmenin yollarını arıyor. Ancak hemen belirtelim bu mümkün değil. Çünkü Türkiye'ye otomobil getirince vergilerini ödemek gerekiyor. Türkiye'de yerleşik birisinin yurt dışından geçici olarak "araç ithal etmesi" mümkün değil. Turistik kolaylıklar kapsamında getirilen taşıtların da Türkiye'de "yerleşik birisinin kullanımına bırakılması" mümkün değil.
Sözcü(6),

BAYRAM, SEYRAN    DEĞİL APPLE-TESLA GÖRÜŞTÜ...
Teknoloji devi Apple ile Amerikalı    elektrikli otomobil üreticisi TESLA'nın görüşmelerde bulunduğu bildiriliyor. "The San Francisco Chronicle" gazetesinin, adını açıklamadığı kaynaklara dayandırdığı iddiaya göre Apple'ın şirket satın alma ve birleşmelerden sorumlu yetkilisi Adrian Perica, TESLA Motors'un CEO'su Elon Musk    ile Kaliforniya'da bir toplantı düzenledi. Görüşmenin nedeni belirtilmezken, her iki şirketten de net bir açıklama yapılmadı.
Milliyet(9),

OTOMOBİLLER İÇİN BİR KENT KURUYOR...
Başkent Otomotivciler Derneği (BOD) Başkanı Aydın Erkoç, Başkent Otomotivcileri İşyeri Yapı Kooperatifi’nin çalışmaları hakkında bilgi verdi. Erkoç, “Ankara’da 2007’de çıkarılan genelge uyarınca Akyurt’ta 375 dönüm arazi üzerine inşaat yapıyoruz. Projemiz tamamlanınca 12 bin aracı    sokaktan kurtaracağız. Hem de bu projeyle 5 bin kişiye istihdam yaratacağız.” dedi.
Milliyet(13),

TOYOTA 13 BİN SUV TİPİ ARACINI GERİ ÇAĞIRDI...
Japon otomobil üreticisi Toyota, çoğu Ortadoğu ülkelerinde bulunan 13 bin SUV tipi FJ Cruiser model aracını geri çağırdı. Şirketten    yapılan açıklamada, araçların yakıt borusundaki, ısınmaya, erimeye ve benzin sızıntısı durumunda patlamaya yol açabilecek bir arıza nedeniyle geri çağrıldığı bildirildi. Söz konusu arıza nedeniyle şimdiye kadar 5 araçta yangın çıktığı bildiriminde bulunulduğu belirtilen açıklamada, buna bağlı olarak ölüm veya yaralanma olayı meydana gelmediği kaydedildi.
Türkiye(7),Star(5),Dünya(11),Yurt    Gazetesi(5),Bursa Olay    Gazetesi(7),Ortadoğu(5),Ankara İlke    Gazetesi(6),24 Saat    Gazetesi(7),Bursa Haber(5),Bursa Hayat(5),

YILIN İLK AYINDA OTOMOBİL VE OTOBÜS İHRACATI ARTTI...
Ocak ayında otomotiv sanayisinin toplam ihracatı, bir önceki yıla göre yüzde 9 oranında artış göstererek 1.6 milyar dolar oldu. 2014'ün ilk ayında 800 milyon dolar olan ana sanayi ihracat, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 17 oranında yükseldi.
Türkiye(6),

DÜNYADA UCUZ PETROLÜ ARTIK HAYAL ETMEYİN!...
ABD'nin kaya gazı devrimi sayesinde son zamanlarda dünyada doğalgaz ve petrol fiyatlarının aşağı ineceği savunulsa da; bunun çıkarılma    maliyetlerini ve sürdürülebilir bir kaynak olmadığını göz önüne alan uzmanlar, petrol fiyatlarının yukarı yönlü hareket edeceğini savunuyor.    Teksas Üniversitesi Ekonomik Jeoloji Bölümü Enerji Ekonomisti Gürcan Gülen, "Kaya gazının ne kadar süreceği tartışma konusu. Enerji fiyatlarını    düşüreceği beklentisi de bence zor!" dedi.
Türkiye(7),

YERLİ OTOMOBİLE GLOBAL TASARIM...
Malkoçlar grubu tarafından geliştirilen iki yerli elektrikli    otomobili Mercedes, Peugeot ve Volkswagen’in bazı modellerinde imzası bulunan    Murat Günak tasarlayacak. TÜBİTAK’ın çağrısını yaptığı Türk malı elektrikli araç üretimi için 100 milyon liralık Ar-Ge desteği kapsamında finale kalan 6    projeden ikisi Ankaralı firma tarafından geliştirildi. “Etox” adı verilen araçları tasarlayacak olan Günak, yaklaşık 30 yıldır otomobil tasarladığını    belirterek, son dönemde Mercedes grubunda görev aldığını, 2002’den beri sadece elektrikli araba üzerine çalıştığını dile getirdi.
Türkiye(4),Vatan(8),Yeni Şafak(6),Ankara  Milliyet(1),

HYUNDAI İ10 İLE GAZA BASTI...
Geçtiğimiz yıl 200 bin adede çıkarılan kapasitenin ardından üretim rakamlarını ikiye katlayan Hyundai Assan, geçtiğimiz Ocak ayında toplam 14 bin 120 adet binek araç üretti ve bu rakamla birlikte Türkiye'de en çok binek otomobil üretimi yapan ikinci marka oldu. Şirket ihracatıyla da kendi rekorunu kırdı. Hyundai Assan İzmit Fabrikası'nda üretilen Yeni İ10 ve    İ20 modelleri, 30'dan fazla Avrupa ülkesine ihraç ediliyor.
Türkiye(1), Akşam(8), Güneş(15), Taraf(6), Dünya(18), Türkiye'de YeniÇağ(16), Yeni Akit(5),  İstanbul Gazetesi(16),Özgür Kocaeli(9), Kocaeli(1), Dokuz Sütun(5), Hürses(2)

RENAULT'DAN YÜZDE 25 DAHA AZ YAKIT TÜKETİMİ İLE 2 LİTRE    DUYGUSU...
Motor üretimi konusunda mükemmeliyetçi olan Renault, 2014 yılında enerji verimliliğini bir adım ileriye taşıyor. F1 şampiyonu Renault, daha yoğun bir sürüş keyfi sunmak için, seri üretim araçların motorlarının enerji tasarrufunu sürekli olarak geliştirme konusundaki deneyimini kullanıyor.
Türkiye(1), Akşam(8), Anayurt(13), Son-an(6), Yeni Marmara(6), Erzurum Yeni Gün(9),

OTO PAZARI YÜZDE 20 DARALIR...
Doğuş Otomotiv İcra Kurulu Başkam Ali Bilaloğlu, hiçbir ekonominin durmadan büyümeyeceğini, Türkiye ekonomisinin de her ekonomi gibi ufak bir    tökezleme yaşadığım belirterek, "Doğuş Otomotiv olarak bizim Türkiye ekonomisi ile ilgili şüphemiz yok." dedi.
Star(9),Dünya(6)

FORD OTOSAN'IN    SATIŞ GELİRİ YÜZDE 17 ARTTI...
Koç Holding ve ABD'li Ford ortaklığı otomotiv üreticisi Ford Otosan'ın 2013 net kârı 641.5 milyon lira oldu. Şirketin satış gelirleri dördüncü çeyrekte yüzde 18 artışla 3.33 milyar lira olurken, 2013 satış gelirleri ise yaklaşık yüzde 17 artışla 11.4 milyar lira oldu.
Vatan(8),


İNCİ AKÜ'NÜN 75'İNCİ İHRACAT PAZARI GİNE...
İnci Akü, ihracat yaptığı ülke sayısını 75'e çıkardı. Şirketin en yeni pazarı Batı Afrika'da    yer alan Gine oldu. "Türkiye'den bir dünya markası çıkarmak için    çalışıyoruz" diyen İnci Akü Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Göksel    Paker, "Turquality kapsamında gerçekleştirdiğimiz özverili çalışmalar    global rekabette daha da güçlenmemizi sağladı. 2013'te yüzde 24 büyüyerek    hedefimizin üzerinde bir basarı elde ettik" dedi.
Vatan(7),Ortadoğu(4),

 

FORD OTOSAN'DAN    435 MİLYON DOLARLIK YATIRIM...
Ford Otosan Genel Müdürü Haydar    Yenigün, bu yıl Türkiye otomotiv pazarının 633 bin adet olarak    gerçekleşmesini tahmin ettiklerini belirterek, "Ford Otosan olarak bu    dönüşüm yılında 83 bin adetlik bir satış hedefliyoruz. 195 bin adetlik    ihracat rakamına ulaşmayı amaçlıyoruz. Üretim hedefimiz ise 237 bin adet.    2011'de başladığımız yatırımlara bu yılda devam ederek 435 milyon dolar    yatırım gerçekleştireceğimizi öngörüyoruz" dedi.
Vatan(8),Dünya(1),Yurt Gazetesi(6),Radikal Otomotiv(8),

YERLİ D-MAX BANTTAN İNDİ...
Uzun zamandır gündeminde olan üretim projesini sonuçlandıran    Anadolu Isuzu, ilk araçları Gebze Şekerpınar'daki fabrikasında banttan    indirdi. D-Max ilk etapta çift kabinli 4x2 ve çift kabinli 4x4 olarak    üretilecek. Araçta 2.5 lt (163 beygir) turbo dizel motor ve 6 ileri manuel şanzıman    kullanılıyor. Otomatik şanzımanlı versiyonsa ithal ediliyor.
Vatan(8),Akşam(8),Taraf(6),Dünya(19),Yurt Gazetesi(6),

OCTAVIA'YA 1.2 LİTRELİK TURBO BENZİNLİ...
Skoda Octavia, 2014 model yılında artık 1.2 litrelik TSİ    benzinli motor ve yeni özellikleriyle iddiasını sürdürüyor. DSG şanzıman seçeneği    de 2014'le birlikte yeni bir donanım sunuluyor. Araç 51 bin 900 liradan    seçeneğine daha kavuşan Octavia'da, başlayan fiyatlarla satılıyor.
Bugün(10),

S SERİSİ'NE    SPORCU KARDEŞ GELİYOR...
Lüks otomobil pazarının önde gelen    temsilcilerinden Mercedes-Benz, kısa bir süre önce yenilediği S Serisine iki    kapılı bir versiyon ekliyor. Markanın Cenevre Otomobil Fuarı'nda tanıtacağı    yeni S Coupe, dev boyutlarına rağmen sportif tasarımıyla dikkat çekiyor.
Bugün(10),

SEAT TOLEDO'YA SİHİRLİ FORMÜL...
İspanyol otomobil üreticisi SEAT, B-Sedan modeli Toledo'da    pazarın en çok aranan kombinasyonunu sunmaya başladı. Araçta kullanılan 1.6    litrelik dizel üniteye DSG otomatik şanzıman seçeneği ekleyen marka, yeni    versiyonu Style donanımıyla 64 bin 400 İkadan pazara sundu.
Bugün(10),

YENİ MOTORLA MERHABA DİYECEK...
Opel, yeni nesil 1.6 litrelik CDTI dizel motora sahip Astra    ailesini, 6-16 Mart tarihleri arasında Cenevre Otomobil Fuarı'nda otomobil    severlerle buluşturacak. Markanın yeni nesil 1.6 litrelik turbo beslemeli    dizeli, 136 beygir güç ve 320 nm tork üretiyor.
Bugün(10),

İKİNCİ ELDE TAKAS VE KREDİ HİZMETİ...
Kurumsal ikinci el otomotiv sektörünün önemli markalarından    Otomol, düşük faizli kredi kampanyası düzenliyor. Şubat ayı sonuna kadar    devam edecek kampanyada Vdf, Koç Finans, Denizbank, ING Bank gibi ayrı finans    kuruluşlarıyla işbirliği yapılıyor. Bu sayede 48 aya kadar vadeyle kredi    kullanma fırsatı sağlayan şirket, avantajlı takas seçenekleri de sunuyor.
Bugün(10),

QUATTRO DAYS BAŞLADI...
Avek Audi, 2014 Kış Binicilik Festivali'yle aynı anda 'quattro    günleri'ne (quattro days) start verdi. Festivali'nde lig sponsoru olan    şirket, markanın quattro 4 tekerlekten çekiş sistemini kullanan modelleri A6    Allroad, A7, A5, Q3, A4 ve A3 Sedan'ı meraklılara test ettirdi.
Bugün(10),

TÜKETİME AKTİF SİLİNDİRLE FREN...
Petrol fiyatlarındaki yükseliş, artan çevre bilinci ve daha    fazla ekonomi arayışı otomobil üreticilerini de daha iyisini yapmaya itiyor.    Günümüzde kullanılan dizel motorların tamamına yakını benzinli modellere yüz    çevirtecek kadar tasarruflu olabilirken 'nasıl daha ekonomik olabilirim'    arayışı ve Avrupa'daki teşvikler markalan sürekli gelişmeye itiyor.
Bugün(1),

YENİ MOTOR VE MODELLE GELİYOR...
Peugeot, bu yıl 84'üncüsü    gerçekleştirilecek Cenevre Otomobil Fuarı'nda iki yeni modelli ve iki yeni    motoruyla hazırlanıyor. Mart ayında kapılarını açacak organizasyonda en yeni    modeli 308'in SW (station wagon) versiyonu tanıtacak olan Fransız marka, yeni    108 ile de minik sınıfa geri dönecek.
Bugün(10),

ADAM ARAZİYE UYDU...
Opel küçük şehir otomobili Adam'ın yeni bir versiyonunu    Cenevre'yi beklemeden tanıttı. Gövde kaplamaları, yükseltilen karoseri ve açılabilir    kumaş tavanıyla Adam Rocks'ta üç silindirli turbo beslemeli 1.0 lt Ecotec    (114 beygir) motor seçeneği de sunulacak.
Bugün(10),Akşam(8),

MERCEDES BU İSMİ ASLA UNUTMAYACAK...
Alman otomobil devi Nazi geçmişini    silemiyor. II. Dünya Savaşı sırasında tutsakları zorla çalıştıran Mercedes'in    genel merkezinin bulunduğu sokağa bir Yahudi’nin ismi verildi. Mercedes,    belediyeye başvurarak, sokağa bir kadının isminin verilmesi için iki öneride    bulundu. Biri şirketin kurucusu Cari Benzin karısı Bertha, diğeri ise    ortağının kızı Mercedes idi. Ancak belediye 'Hayır' dedi. Binlerce zorunlu    işçiden biri olan Edith Kiss Ban'ın ismini sokağa verdi.
Akşam(28),

EN BÜYÜK PORSCHE MERKEZİ MASLAK'TA...
İstanbul Maslak'taki Doğuş Center'da hizmete giren Doğuş Oto    Porsche Showroom'u, Avrupa'nın sayılı merkezlerinden biri oldu. 1.400    metrekare satış ve 750 metrekare servis alanıyla 14 Porsche aracın aynı anda    sergilenebildiği showroom, 10 milyon TL yatırımla açıldı.
Akşam(9),

TİCARİ ARAÇ ÜRETİMİ OCAKTA YÜZDE 47 AZALDI...
Türkiye'de ocak ayında üretilen ticari araç sayısı, bir önceki    yılın aynı dönemine göre yüzde 47 azalarak, 23 bin 36 adete geriledi.    Otomotiv Sanayi Derneği'nin (OSD) verilerine göre, ticari araç üretiminde son    5 yılın en düşük seviyesi görüldü. Ülke genelindeki fabrikalarda 2010 yılının    ocak ayında 30, 2011'de 40, 2012'de 39,2013'te ise 44 bin adet ticari araç    üretildi.
Akşam(9),

FIAT'TAN CENEVRE'DE İKİ YENİ MODEL ATAĞI...
Fiat, küçük otomobil Panda ve büyük SUV'u Freemont'un en yeni    versiyonları Panda Cross ve Freemont Cross'u Cenevre'de tanıtmaya    hazırlanıyor. Arazi araçlarına gönderme yapan tasarımıyla Panda Cross ve    heybetli hatlarıyla dikkat çeken Freemont Cross, Avrupa pazarlarında    sonbahardan itibaren satılacak.
Akşam(8),Yurt    Gazetesi(6),Yeni Akit(4),Yeni Akit(4),

CEBİNİ DÜŞÜNEN DİZELİ SEÇTİ...
Türkiye’de son 5 yılda trafiğe kayıtlı benzinli araçların    sayısı yüzde 15 azalırken, dizel araç sayısında yüzde 125 artış oldu. Türkiye    İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2009- 2013 yılları arasında trafiğe    kayıtlı araçlar içerisinde benzinlilerin sayısı her geçen yıl azalırken, halk    arasında tasarruflu olarak bilinen dizel ve LPG’li araçların sayısı ise    önemli ölçüde arttı. Trafiğe kayıtlı otomobillerin, yakıt cinsine göre    dağılımlarına bakıldığında, 2009’da 3 milyon 373 bin 875 olan benzinli araç    sayısı, 2013 yılının sonunda yüzde 15 azalarak 2 milyon 888 bin 610’a    geriledi.
Yeni Şafak(5),

OTOMOBİL ÜRETİMİ ARTTI...
Türkiye'de ocak ayında 52 bin 6 otomobil üretilirken, geçen    yılın aynı dönemine göre yüzde 29 artış sağlandı. Otomotiv Sanayi Derneği'nin    (OSD) verilerinden derlenen bilgiye göre, Honda Türkiye, Hyundai Assan, Oyak    Renault, Tofaş ve Toyota Türkiye fabrikalarında ocak ayında 52 bin 6, geçen    yılın aynı döneminde ise 40 bin 71 otomobil üretildi.
Yeni Şafak(5),Yeni Asya(10),Milat(6),Önce Vatan(7),Ege Telgraf(6),Konya Hakimiyet(8),Bursa    Hakimiyet(6),Sivas    Memleket(9),Olay    (Samsun)(5),Pusula Haber    Konya(11),GAP    Gündemi(12),

TOYOTA TÜRKİYE, ÜRETİMİNİ ARTIRDI...
Toyota Türkiye, Ocakta 13 bin 328 adet otomobil üretirken,    geçen yılın aynı dönemine göre üretimini yüzde 352 arttırdı. Otomotiv Sanayi    Derneğinin (OSD) verilerinden derlediği bilgiye göre, Sakarya'nın Arifiye    ilçesinde kurulan fabrikada, 2014'ün ilk ayında 13 bin 328 adet otomobil    üretildi. Geçen yılın aynı döneminde ise 3 bin 783 adet otomobil üreten    fabrika, bu rakamla üretimini yüzde 352 arttırdı.
Yeni Şafak(5),Dünya(16),Yeni    Sakarya(7),Ada Postası(5),24 Saat    Gazetesi(8),Bursa Haber(5),

İKİNCİ EL AUDİ'YE STANDART GELİYOR...
Türkiye'nin kurumsal bazda ilk ikinci el    Audi showroom'u Audrive Pendik'te açıldı. Audrive Marka Direktörü Muammer    Kavas Audrive'm ilk hedefinin Audi markasının yeni araç satışında    müşterilerine sunduğu kaliteli hizmeti ikinci el Audi satın almak isteyen    müşterilere de sunmak olduğunu söyledi.
Güneş(11),

YENİ LOGAN MCV SATIŞA SUNULDU...
Romanyalı otomobil markası Dacia, Renault bünyesi altında    büyümeye devam ediyor. Bu sene modellerini yenileyip yeni segmeııtlere yelken    açan Dacia şimdi de station wagon sınıfına Logan MCV ile giriş yapıyor.    Tasarım olarak çıtayı yükselten firma, 2013 Dacia Logan MCV'de Megane 2 SW    modeline benzer tasarım çizgisiyle selefinde yer alacak. Fiyatı küçük,    kendisi büyük bir station wagon olan Yeni Logan MCV ile başarısını sürdürmeye    hazırlanıyor.
Güneş(11),

MAZDA 2 GÖZ KIRPTI!...
Mazda, Cenevre Otomobil Fuarında gelecek nesil subkompakt    konsepti Mazda Hazumi'yi görücüye çıkarıyor. Yeni Mazda 2'nin 2015 yılında    yollara çıkması bekleniyor. Küçük otomobilin yeni haline göz atıldığında,    markanın açık ve gergin ağız kısmının bu modele de aktarıldığı görülüyor.
Güneş(15),

2013 MODEL YILINDA KÖPRÜDEN ÖNCE SON    ÇIKIŞ...
Geçen yıl yüzde 19 artış göstererek tam    bir sıçrama yaşayan otomobil pazarı 2013'ü takriben 50 bin adetlik bir stokla    tamamladı. Araç ruhsatlarında model yılı hanesinin üretildiği yıl olarak    kayda geçme uygulamasıyla, sıfır niteliğinde olmasına rağmen fiyatları düşen    2013 model araçlar için markalar da kampanyalara hız verdi.
Taraf(6),

DÜNYANIN İLK LAZER AYDINLATMALI OTOMOBİLİ...
Elektrikli otomobil kavramına yeni bir bakış açısı getiren    BMW'nin İ8 modeli, dünyanın lazer aydınlatma teknolojisine sahip ilk    otomobili olarak seri üretime geçti. İlk 2011 yılında tanıtılan bu teknoloji    önce İ8 modelinde hayata geçecek, önümüzdeki sonbahardan itibaren tüm seri    üretim modellerde kademeli olarak kullanılmaya başlanacak. Lazer farın ışığı    çok parlak olmasına rağmen insan gözüne daha iyi gelen gün ışığına yakın    özellik taşımasıyla farklılaşıyor.
Taraf(6),Radikal    Otomotiv(8),

FİYATI 400 BİN LİRA SATIŞ HEDEFİ 40 TANE...
Geçen yıl Türkiye genelinde 518 adet satış yapan Porsche,    nisan ayında pazara getireceği Maçan modelini İstanbul Maslak'ta bulunan    Doğuş Center'da hizmete giren yeni showroom'un açılışıyla birlikte tanıttı.    Endonezya dilinde kaplan anlamına gelen Maçan, beygir güçleri 258 ila 400    arasında değişen üç farklı motor seçeneği var.
Taraf(6),

OCAKTA OTOMOBİL SATIŞLARI DİPLEDİ DÖRTTEN DOKUZA İNDİK...
Avrupa kıtası toplamına göre otomobil pazarı 2014 yılı Ocak    ayında 2013'e göre yüzde 5.2 arttı ve 967 binin üzerinde gerçekleşti. Bu 2013    yılına göre 50 bin adet daha fazla satış anlamına geliyor. Geçen eylül    ayından beri yaşanan artış, ocak ayında da devam etti. Türkiye'de ise kur    artışı ve vergi zamlarıyla otomobil pazarında satışlar tepetaklak oldu.    Aralık ayında Avrupa'nın en büyük dördüncü pazarı olan Türkiye, otomobil    satışları sıralamasında geçen ocak ayında dokuzunculuğa geriledi.
Taraf(6),

SIFIR OTOMOBİLLERE ZAM, TALEBİ İKİNCİ ELE KAYDIRDI...
Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve döviz kurlarındaki artışların ardından    zamlanan 2014 model otomobillerin satışı düşerken,'ikinci el otomobillere    yönelik talep geri döndü. Kullanılmış otomobil pazarında, son yıllarda hiç    görülmemiş bir hareketlilik yaşadığını söyleyen Bursa Oto Galericileri Sitesi    (Oto-Koop) Başkanı Rasim Hazar, ikinci el otomobillerdeki talep artışında    havaların erken ısınmasının da etkili olduğunu ifade etti.
Dünya(15),Yeni Mesaj(4),Yeni Akit(5),Milli    Gazete(4),

20 YIL SONRA HAMBURG'A OTOMOBİL GİREMEYECEK...
Hamburg'dan Londra'ya, Pekin'den Paris'e, metropoller şehir merkezlerindeki    trafik ve kirliliğe "araçsız kentsel alan" projeleriyle, çevreci    yaptırımlarla çözüm arıyor. Londra 2003'te şehir merkezine giren araçlar için    trafik vergisini yürürlüğe soktu. Hamburg şehir merkezinde 20 yıl sonra    sadece bisiklet ve yayalara müsaade edilecek. Kentsel merkezlerden araçları    dışarı atmaya yönelik girişimler Avrupa ve ABD'nin bazı şehirlerinde daha    yoğun ilerliyor.
Dünya(1),

LANCIA'DAN    ŞUBAT AYINA ÖZEL FIRSATLAR...
Lancia, avantajlı satış kampanyasını    şubat ayında da sürdürüyor. Koç Fiat Kredi'nin desteğiyle yürütülen    kampanyada, Lancia Delta'nın dizel otomatik versiyonunda 71.180 TL'den    başlayan fiyatı ve 35.000 TL'ye 24 ay yüzde 1,05 faizli avantajlı kredi    imkânıyla fark yaratıyor. Şubat ayında yeni bir Lancia Ypsilon tercih eden    müşteriler, 20.000 TL'ye 20 ay vadeli ve yüzde 0,20 faizli kredi avantajına    da sahip olabiliyor.
Yurt    Gazetesi(6),Radikal    Otomotiv(4),

OTOMOTİVİ DÖVİZ VURDU...
Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, 2014 yılına kur    artışı, kredi kullanımının kısıtlanması ve ÖTV zammı olmak üzere üç önemli    olumsuzlukla başlayan otomotiv sektöründe, 17 Aralık sürecinden sonra hızlı    bir yükselişe giren dolar ve avronun otomotiv firmalarına yaklaşık 150 milyon    avroluk zarar verdiğini söyledi.
Sol(10),

ALFA'DA AVANTAJA DEVAM...
Alfa Romeo, Koç Fiat Kredi'nin desteğiyle Şubat ayında    düzenlediği kampanyasıyla, otomobil tutkunlarına cazip fırsatlar sunmaya    devam ediyor. Kampanya kapsamında, Alfa Romeo'nun kompakt sınıftaki    temsilcisi Giulietta, 61.320 TL'den haşlayan fiyatlar ve 30.000 TL'ye 24 ay    yüzde 0,99 faizli avantajlı kredi seçeneğiyle satışa sunuluyor.
Radikal    Otomotiv(3),

OPEL MERIVA 4.4 LT YAKACAK...
Opel, 50 milyon Euro yatırım yaparak oluşturduğu yeni 1.6 CDTI    motoru devreye alıyor. Yeni 1.6 İt turbo beslemeli dizel motor, 136 Bg güç ve    320 Nm tork üretiyor. Euro 6 normlu, 6 vites manual şanzımanla Opel Meriva'da    kullanılacak motor 100 km.'de 4.4 lt tüketimi ve 116 g/km emisyona sahip.    Meriva, Martta Türkiye pazarında satışa çıkacak.
Radikal    Otomotiv(8),

SUZUKI'NİN YENİ TASARIMI "CELERIO"...
Japon otomobil üreticisi Suzuki'nin adını göklerden alan A segment    yeni modeli "Celerio", 4-16 Mart tarihleri arasında Uluslararası    Cenevre Otomobil Fuarı'nda sergilenecek, Celerio, sürüş rahatlığı, çevreci    özelliği ve çarpıcı ve kıvrımlı tasarımı ve semavi rengi ile araç sahibinin    stili ile tam bir bütünlük vaat ediyor.
Radikal    Otomotiv(11),

ZAM VE DARALMA SÜRECEK...
2014'ün ilk ayında otomobil ve h.ticari araç satışları yüzde 8    azalarak 32.6 bin adete geriledi, ÖTV, kur, faiz artışları ve kredi    kısıtlamalarının ardından showroom ziyaretleri de önemli ölçüde azaldı,    Sektör 2014'e yaklaşık 50 bin adetlerde 2013 model stok ile girerken, bunun    25 bini geçen ay satıldı. Geriye kalanlar bu ay eritilecek, 2014 model    araçlar ise 2013'lere göre yüzde 10-15 zamla showroomlara inmeye başladı.
Radikal    Otomotiv(1),

MOKA OTOMATİKLEŞTİ...
Alman üretici Opel, küçük SUV sınıfına Mokka modeliyle iddialı    bir giriş yapmıştı. Mokka, sevimli ve beğenilen bir tasarıma, başarılı dinamik özelliklere sahipti. Ayrıca Opel modellerinin DNA'sını da    damarlarında taşıyordu. Ama bir eksiklik vardı, lansman döneminde otomatik şanzıman seçeneğini sunamıyordu. O eksiklik de kısa süre önce giderildi ve Mokka, 1.4 lt Turbo benzinli, 140 HP'lik motorla birlikte sunulan bir otomatik şanzımana kavuştu.Auto Show(20),

OPEL ASTRA'YA YENİ 1.6 DİZEL MOTOR...
CDTI dizel motora sahip Astra ailesi, Cenevre Motorshow'da ziyaretçileri ile buluşacak. Yeni nesil 1.6 litrelik turbo beslemeli dizel motor, 136 hp.'lik güç ve 320 Nm. tork üretiyor. 100 km'de 3,9 lt. yakıt tüketimine ve 104g/km emisyon değerine sahip dizel motor Hatchback, Notchback ve Sports Tourer modelleri ile otomobil severlerin beğenisine sunulacak.
Otomobil News    (E-Dergi)(9),